Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

 Su, Dünya üzerinde %75 oranında var olduğu kağıt üstünde yer alan, canlılık için en önemli maddelerden bir tanesidir. Bugün eğer gezegenler içerisinde canlılık olup olmadığını test etmek için insanlar gezegen üzerinde su arıyorsa ve buna göre bir canlılık yorumu yapıyorsa, demek ki gerçekten de canlılar adına su, çok önem arz eden durumlar arasında yerini en üst sıralar da almaktadır. Pekala, başka gezegenleri geçelim. İnsanlar için suyun önemi nedir? İnsanlar için suyun önemi aslında diğer canlılardan daha farklı şekiller de olmalıdır. Sonuçta insanlar ne tuzlu suyu, su arıtma ne klorlu suyu ne de kireçli suyu bir kedi gibi veyahut diğer canlılar gibi lıkır lıkır içebilir. İnsanlara temiz su gerek…

Sizlere sert su olarak adlandırılan, reklamlarda da yer alan ve apartman dairelerinde çokça sorun olan bu su, Mg ve Ca iyonlarından arındırılması gereken bir su çeşididir. Pekala hemen sorumuza geçelim, bu arıtma işlemi nasıl çalışır.

su-aritma-cihazi-nasil-calisir

Bizim yapmamız gereken temel şey, suya sertlik veren su arıtma cihazları bu iyonları uzaklaştırmak olduğundan dolayı; özel bir reçineye Ca ve Mg’den daha aktif olan CO3 eklenir. Bu eklenen molekül, Na iyonlarını emmeye başlar. Emilen Na, su içerisinde yer alan Ca ve Mg ile yer değiştirmeye başlar ve suyun içerisinden bu iyonları uzaklaştırır. Bu sayede de sizler de sert su yerine daha sağlıklı olan suları içme fırsatını elde etmiş olursunuz.